PETFORM

11. ARAMA-ÜRETIM SEKTÖRÜ İSTIŞARE TOPLANTISI

11. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı

PETFORM (Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği) tarafından gerçekleştirilen 11. Arama – Üretim Sektörü İstişare Toplantısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in başta olmak üzere sektör paydaşlarının katılımıyla 19 Aralık 2019 tarihinde Batman’...

devamını oku

11. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı

PETFORM (Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği) tarafından gerçekleştirilen 11. Arama – Üretim Sektörü İstişare Toplantısı Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in başta olmak üzere sektör paydaşlarının katılımıyla 19 Aralık 2019 tarihinde Batman’da TPAO Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye Arama – Üretim sektöründe yürütülen faaliyetler hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Fatih Dönmez, son 17 yılda yeni keşiflerle birlikte 381 milyon varil ham petrol ve 4,7 milyar metreküp doğal gaz rezerv ilavesi yapıldığını, bugün 25'i yerli, 18'i yabancı olmak üzere 43 şirketin Türkiye'de faaliyet gösterdiğini belirtti. Sn. Dönmez son 17 yılda petrol arama ve üretim faaliyetlerine 11,2 milyar dolar yatırım gerçekleştirildiğini ifade etti.

PETFORM Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Aziz Camcı özel sermayeli Arama-Üretim şirketlerinin bugüne kadar Türkiye’de yaptığı 7 milyar doların üzerindeki yatırımı ve ürettiği miktarlar dikkate alındığında, özel sektör yatırımlarının daha yukarılara çekilmesinin hedeflenmesi gerektiğini belirtti. Sn. Camcı yatırım riski yüksek olan Arama-Üretim sektörünün de yatırım teşviklerinden ve desteklerinden yararlanmasına imkân verecek düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi halinde, sektörün ülkemize katkılarının artacağına ve cari açığımızın azaltılmasına katkı sağlayacağına inandığını vurguladı.