PETFORM

17. ERRA YATIRIM VE DÜZENLEME KONFERANSI

17. ERRA Yatırım ve Düzenleme Konferansı

PETFORM Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Camcı, ERRA tarafından düzenlenen 17. Yatırım ve Düzenleme Konferansında Türkiye’nin doğal gaz ticaret merkezi olma vizyonuna ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi. Her sene düzenli olarak gerçekleştirilen ERRA Düzenleme v...

devamını oku

17. ERRA Yatırım ve Düzenleme Konferansı

PETFORM Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Camcı, ERRA tarafından düzenlenen 17. Yatırım ve Düzenleme Konferansında Türkiye’nin doğal gaz ticaret merkezi olma vizyonuna ilişkin bir konuşma gerçekleştirdi.

Her sene düzenli olarak gerçekleştirilen ERRA Düzenleme ve Yatırım Konferansının on yedincisi, 09-10 Ekim 2018 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. Konferansa 40 ülkeden 200’ün üzerinde delege katılım gösterdi.

Sn. Camcı Türkiye’nin doğal gaz ticaretinde 30 yıllık bir tecrübeye sahip olduğunu bu süreçte doğal gaz iletim ve dağıtım ağının genişlemesine bağlı olarak ciddi bir talep artışı gözlendiğini dile getirdi.

Sn. Camcı, geçtiğimiz son iki yılda Organize Toptan Doğal Gaz Satış Piyasası’nın kurulması ve bu bağlamda yapılan mevzuat değişiklikleri ile serbestleşme sürecinin hızlandığına dikkat çekti. Bölgede gaz tüketim hacmi olarak en büyük piyasanın Türkiye’de olduğunu belirten Camcı, Türkiye’nin bölgesinde bir doğal gaz ticaret merkezi haline gelebilmesi için son derece avantajlı bir konuma sahip olduğunu ifade etti.

Birçok projenin ve tedarik kaynağının kesiştiği Türkiye'de kurulan yeni ticaret platformu ile bölgesel gaz ticareti için referans fiyat oluşturabileceğini belirten Camcı, Türkiye’nin bölgesel enerji arz güvenliğindeki rolünün önümüzdeki yıllarda artacağını vurgulayarak sözlerini tamamladı.