PETFORM

5. KARADENIZ PETROL VE GAZ KONFERANSI

5. Karadeniz Petrol ve Gaz Konferansı

Arama – Üretim & Doğal Gaz Piyasası Uzmanı Gökhan Soruş 5th Black Sea Oil and Gas Conference’da Türkiye Arama – Üretim Sektörü’nün parametrelerine yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Her sene düzenli olarak gerçekleştirilen Black Sea Oil and Gas Conference’...

devamını oku

5. Karadeniz Petrol ve Gaz Konferansı

Arama – Üretim & Doğal Gaz Piyasası Uzmanı Gökhan Soruş 5th Black Sea Oil and Gas Conference’da Türkiye Arama – Üretim Sektörü’nün parametrelerine yönelik bir sunum gerçekleştirdi.

Her sene düzenli olarak gerçekleştirilen Black Sea Oil and Gas Conference’ın beşincisi 25-26 Ekim tarihlerinde Romanya’nın Bükreş kentinde gerçekleştirildi. Konferansa Karadeniz bölgesindeki şirket ve kamu kurumlarının yanı sıra bölgeye ilgi duyan şirketler de katılım gösterdi.

PETFORM Arama – Üretim & Doğal Gaz Piyasası Uzmanı Gökhan Soruş Türkiye Arama – Üretim Sektörü’nün parametrelerine yönelik bir sunum gerçekleştirdi. Türkiye’nin 129 milyon ton petrol eşdeğeri olan birincil enerji arzında petrolün %28.5 ile üçüncü sırada yer aldığını ve ülkemizin toplam birincil enerji talebinin %61.7’sinin petrol ve doğal gazdan karşılandığını belirterek sözlerine başlayan Gökhan Soruş, Türkiye’nin bütün OECD ülkeleri arasında enerji talebindeki artışta birinci sırada yer aldığını ifade etti. Sn. Soruş Türkiye Arama-Üretim sektörünün gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler sayesinde, 2004 – 2016 yılları arasında 30,2 milyon ton yerli ham petrol, 9,1 milyar metreküp doğal gaz üretimi gerçekleştirildiğini belirtti.

PETFORM tarafından hazırlanan sektör raporunun ana önerilerinden birinin Türkiye’nin enerji ticaret merkezi olma stratejisine katkı sağlayabilmek adına Arama-Üretim sektörünün liberal piyasa koşulları çerçevesinde güçlendirilmesi olduğunu ifade eden Soruş, bu bağlamda Türkiye’nin iç basenler, Karadeniz ve Akdeniz offshore sahalarındaki potansiyelin keşfedilmesi adına yerli ve yabancı yatırımcının teşvik edilmesi için Türkiye Ekonomi Bakanlığı’nın çalışmalar yürüttüğünü ve yabancı yatırımcı için Türkiye’de ciddi bir potansiyel bulunduğunu belirtti.

Gökhan Soruş sunumunun son bölümünde PETFORM bünyesinde yapılan Türkiye arama-üretim sektörünün SWOT analizini katılımcılarla paylaştı. Soruş Türkiye Arama-Üretim sektörünün ülke ekonomisinin büyüklüğü, yerli ham petrol ve gazın iç piyasada kendisine rahatça alıcı bulabilmesi, karar alıcıların enerji ticaret merkezi olma vizyonu gibi konularda güçlü olduğunu, bununla beraber petrol ve doğal gaz fiyatlarının uluslararası piyasalara göre düşük olması ve hızlı kur dalgalanmaları gibi konuların sektörde kırılganlık yarattığını belirtti.