PETFORM

9. ARAMA-ÜRETIM SEKTÖRÜ İSTIŞARE TOPLANTISI

9. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı

PETFORM (Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği) tarafından gerçekleştirilen 9. Arama – Üretim Sektörü İstişare Toplantısı amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in başta olmak üzere sektör paydaşlarının katılımıyla 20 Eylül 2018 tarihinde...

devamını oku

9. Arama-Üretim Sektörü İstişare Toplantısı

PETFORM (Petrol ve Doğal Gaz Platformu Derneği) tarafından gerçekleştirilen 9. Arama – Üretim Sektörü İstişare Toplantısı amacıyla Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in başta olmak üzere sektör paydaşlarının katılımıyla 20 Eylül 2018 tarihinde Ankara Sheraton Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye Arama – Üretim sektöründe yürütülen faaliyetler hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Fatih Dönmez, sağlam bir ekonomi ve bağımsız politikalar için enerjide yerli üretimi artırarak dışa bağımlı olduğumuz kaynaklarda kontrol edilebilir bir seviyeye gelinmek istendiğini dile getirdi. Sn. Dönmez, bu yıl içerisinde kuzey ve güney sınır bölgelerinde 35 yıl aradan sonra ilk defa petrol arama çalışmalarına yeniden başlatıldığına işaret ederek, Türkiye’de ilk defa havadan gravite veri toplanması işlemini gerçekleştirdiklerini, bölgenin jeolojik haritasının güncellenmesi için kayaç numunelendirmesi yaptıklarını söyledi.

PETFORM Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Camcı, arama-üretim sektörü yatırımcılarının teşviklerden faydalandırılmaları halinde sektördeki yatırımların artacağına inandıklarını vurguladı. Sn. Camcı konuşmasında; “Arama-üretim şirketlerinin yatırım miktarlarının yukarılara çekilmesi gerekiyor. Ülkemizin potansiyelini tam olarak ortaya çıkaracak adımları fevkalade önemsiyoruz. Yerli kaynakların ekonomiye kazandırılması hepimizin ortak paydası. Arama- üretim sektörünün de yatırım teşviklerinden yararlanması halinde yatırımların artacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.