PETFORM

ENERJI SEKTÖRÜNDE TEŞVIK, DESTEK VE SÜBVANSIYONLARIN ETKISI PANELI

Enerji Sektöründe Teşvik, Destek ve Sübvansiyonların Etkisi Paneli

Genel Sekreter Eser Özdil, Shura Enerji Dönüşüm Merkezi tarafından organize edilen “Enerji Sektöründe Teşvik, Destek ve Sübvansiyonların Etkisi” panelinde sübvansiyonların enerji piyasalarına yönelik olumsuz etkilerine ve çözüm önerilerine ilişkin görüşle...

devamını oku

Enerji Sektöründe Teşvik, Destek ve Sübvansiyonların Etkisi Paneli

Genel Sekreter Eser Özdil, Shura Enerji Dönüşüm Merkezi tarafından organize edilen “Enerji Sektöründe Teşvik, Destek ve Sübvansiyonların Etkisi” panelinde sübvansiyonların enerji piyasalarına yönelik olumsuz etkilerine ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Hane halkının enerji maliyetlerinin düşürülmesi, elektrik fiyatlarında yaşanabilecek artışların etkilerinin minimize edilmesi, ihracatın desteklenmesi başta olmak üzere bir çok farklı motivasyon çerçevesinde karar alıcılar tarafından enerji maliyetlerinin KİT’ler aracılığıyla sübvanse edilmesi uygulamasına başvurabileceğini aktaran Sn. Özdil, bu durumun verimsizliği teşvik ettiğini, farklı sektörler arasında sermaye transferine neden olduğunu ve hepsinden önemlisi, piyasaların serbestleşerek kurumsallaşmasına ciddi manada engel teşkil ettiğini dile getirdi. “AB uygulamaları baz alınarak TÜİK verileri ışığında ihtiyaç sahibi tüketicilerin enerji maliyetlerinin belirlenen oranlarda piyasaya müdahale edilmeksizin desteklenmesi gerçekçi bir çözüm olacaktır” diyen Özdil, piyasanın kurumsallaşabilmesi için fiyat müdahalelerinden kaçınılması gerektiğini vurguladı.