PETFORM

TOBB TÜRKIYE DOĞAL GAZ MECLISI

TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi

Genel Sekreter Eser Özdil 25 Aralık tarihinde gerçekleştirilen TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi’nde “AB Doğal Gaz Piyasalarında Serbestleşme ve Arz Güvenliği” konusuna ilişkin bir sunum gerçekleştirdi. Sn. Özdil Avrupa Birliği’nin enerji politikalarını iyi...

devamını oku

TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi

Genel Sekreter Eser Özdil 25 Aralık tarihinde gerçekleştirilen TOBB Türkiye Doğal Gaz Meclisi’nde “AB Doğal Gaz Piyasalarında Serbestleşme ve Arz Güvenliği” konusuna ilişkin bir sunum gerçekleştirdi.

Sn. Özdil Avrupa Birliği’nin enerji politikalarını iyi işleyen bir iç piyasa, arz güvenliği ve enerji hatlarının birbirlerine bağlı olması üzerine inşa ettiğini ve bu minvalde gazın gazla rekabet ettiği rekabetçi piyasaların oluşturulduğunu belirtti. Sn. Özdil Avrupa’da fiyatların hub endeksli fiyat oluşumuna kaydığı ve kontrat yapılarının kısa döneme evrildiğini ifade etti. Sn. Özdil Türkiye’de de rekabetçi bir piyasa yapısının oluşturulması gerektiğini belirterek, doğal gazın fiziki olarak Avrupa ülkeleriyle çift taraflı akışının önündeki hukuki, ticari ve teknik engeller kaldırıldığında, Türkiye’nin mevcut ve gelişmekte olan sekiz ticaret merkezi ile entegre olup fiyat korelasyonunu yakalayabileceğini vurguladı.