PETFORM

TRGAS-HUB EĞITICILERIN EĞITIMI ÇALIŞTAYI

TRGAS-HUB Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı

Doğal gaz piyasasının en büyük ve prestijli Sivil Toplum Kuruluşlarından olan PETFORM tarafından koordine edilen TRGas Hub Projesi’nin son yurt dışı etkinliği olan “Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı” proje partnerleri olan EFET ve ICIS Heren’in ev sahipliğin...

devamını oku

TRGAS-HUB Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı

Doğal gaz piyasasının en büyük ve prestijli Sivil Toplum Kuruluşlarından olan PETFORM tarafından koordine edilen TRGas Hub Projesi’nin son yurt dışı etkinliği olan “Eğiticilerin Eğitimi Çalıştayı” proje partnerleri olan EFET ve ICIS Heren’in ev sahipliğinde 25 – 29 Ocak 2016 tarihleri arasında Viyana ve Londra’da düzenlenen etkinlikler ile gerçekleştirildi.

Kamu ve özel sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Çalıştay’a EPDK, BOTAŞ, ICIS, EFET, CEGH, The ICE, CME, GFI, Trayport, Brainpool ve PETFORM üyesi şirket temsilcileri katılım gösterdiler.

Çalıştay’ın Viyana’da gerçekleştirilen bölümünde EFET ve CEGH temsilcilerinin sunumlarıyla Avrupa doğalgaz piyasalarının tarihsel gelişimi incelenerek Türkiye doğal gaz piyasasının serbestleşme sürecinin işleyişine yönelik öneriler ortaya konmuştur.

The ICE, CME ve GFI temsilcilerinin sunumlarıyla başlayan İngiltere programının birinci gününde katılımcıların ticari çalışmaları daha rahat gözlemleyebilmesi adına Shell’in Ticaret Departmanına bir ziyaret düzenlenmiştir. Londra programının ikinci günde ise Brainpool temsilcilerinin hazırladığı Almanya doğal gaz piyasasına ilişkin trading simülasyonu ile katılımcıların gerçek zamanlı olarak ticaret yapma deneyimini görebilecekleri bir oturum gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar programın son gününde Trayport ofisini ziyaret etmiş ve Trayport’un ticaret programı olan Global Vision’ın işleyişi ve kullanımına yönelik bilgi almışlardır.